2010. november 12., péntek

Zebra



A kijelölt gyalogos átkelőhelyek jelzőtáblája arra figyelmeztet, hogy a gyalogosnak elsőbbsége van az áthaladáskor. A tábla alakja mégsem elsőbbséget szabályozó alak, hanem csupán tájékoztató alak.



Lehet, hogy ezért nem engedik az autósok át a zebrán a gyalogosokat?

Talán, ha megfordítanánk a háromszög alakot, és piros szegéllyel emlékeztetnénk az elsőbbségi szabályra, akkor itthon is eszünkbe jutna, ami Auszriában már egyértelmű?


2010. november 11., csütörtök

Az útburkolat nem hídgerenda


Az útburkolatok igénybevétele teljesen más fizikai jelenség, mint például egy hídgerendáé. A burkolatot ugyanis nem úgy kell elképzelni (bár így tanítják) mint egy végtelen sok alátámasztással rendelkező tartót. A tartók az alattuk lévő területet hidalják át, az útburkolat pedig csak bevon valamit. Azért van, hogy sík felületen, por és sármentesen lehessen közlekedni.
(A földúton is elmegy a kamion, nem szakad le, de száz kamion már egyenetlenné, esőben sárossá teszi a felületet.)
A tartónak tehát az alatta lévő üreget kell „védenie”, a burkolatnak pedig csak önmagát. A burkolatnak tehát a legnagyobb ellensége a fárasztás, azaz, ha nagyon sokszor áthalad rajta a terhelés, akkor a burkolatban „összeragasztott” anyagszemcsék egymáshoz képest elmozdulnak, s idővel ez lecsökkenti közöttük a tapadást, és megindul a romlás. A burkolatot tehát inkább élettartamra tervezzük, amibe természetesen szerepet játszik a teher egyedi mértéke is, de nem úgy direktben, mint a tartók esetében.